1959 Massemøte på Russenes -

protest mot sildefisket

Det ble det holdt et massemøte på Russenes i Porsanger for å protestere mot sildeyngelfisket og notfisket på gyteplassene i Indre Porsanger. I et brev til Fiskeridepartementet uttrykte fjordfiskerne sin bekymring for Porsangers fremtid som fiskefjord: "Vi ser nå at faren ved snurpenotfiske i gytetiden i de trange gytefjorder er så stor, at utviklingen om ikke lang tid uten tvil vil resultere i en katastrofe for oss." De viste til at den lokale gytebestanden av torsk var gått til bake, og det førte til dårligere utbytte av fjordfisket.

De mente å vite hvem som hadde skylda: "Ingen behøver å tvile på årsaken. Snurpeflåten som i 2 til 3 uker raker over gytefjordene etterlater seg praktisk talt intet tilbake som heter fisk. Det er etter en slik snurperrassia vanskelig, for ikke å si umulig engang å få kokfisk. Vi har også mange beviser for at våre redskaper er blitt herjet og istykkerrevet, og hele garnlenker er forsvunnet.

Snurperne benytter seg av den fremgangsmåte å slepe tilside garnlenkene, når de på ekkoloddet oppdager en fiskeansamling mellom eller over garna. Slik fremgangsmåte er utallige ganger observert, og den medfart garnan får etter en slik behandling sier seg selv. Det synes som om vitenskapen hevder at havet er uuttømmelig. Denne påstand vil vi på det alvorligste be revidert. Erfaring viser det stikk motsatte."

Julius Leonardsen, Martin Sjursen og Agur Nesbakken, på vegne av massemøtet på Russenes
Fra Einar Eythorssons bok "Sjøsamene og kampen om fjordressursene" (2008)